Kombi Montajı

Kombinizi mutlaka işinde uzman kişilere yaptırın! Yoksa uzmanları tarafından yapılan bu kolay iş faciayaya dönüşebilir…

Kombi montaj işlemi, gaz dağıtım kuruluşunun belirlediği kurallara uygun olarak tesisat ve baca bağlantılarının uzman personel tarafından yapılmasıdır. Uzman personel tarafından yapılan bir montaj, hem mal güvenliğiniz, hemde can güvenliğiniz için hayati önem taşımaktadır.

Yeni bir kombi aldığınızda cihazınızın montajının üretici firmanın ( Demirdöküm vb.) ve gaz dağıtım şirketinin (İGDAŞ vb. ) teknik şartnamelerine uygun yapılması gerekir. Bu hem sizin güvenliğiniz için hem de kombinizin doğru çalışması için çok önemli bir etkendir.

Yıllardır doğalgaz sektöründe hizmet vermekte olan Göç Yapı Market, Mühendislik ve Tesisat firmamız deneyimli ve profesyonel kadrosu ile özellikle kombi montajı işlemlerinde uzmanlaşmıştır.

Kombi montajının kısa sürede yapılması önemli bir husustur. Özellikle kış aylarında bozulan kombilerin değişiminin insanları soğukta bekletmeden yapılması çok önemlidir. Kombi Montajından sonra üretici firmaların ( Demirdöküm vb.) garantiyi başlatmaları için gaz dağıtım şirketinin (İGDAŞ vb.) onayı gereklidir. Bu nedenle kombi montajınızıı İGDAŞ yetkili firmalara yaptırmanız gerekir. Ayrıca kombinizi taktırdıktan sonra kısa sürede servis hizmeti alabilmeniz için yaygın servis ağına sahip bir markayı seçmek gerekir.

Göç Yapı Market, Mühendislik ve Tesisat ;
Demirdöküm yetkili satıcısı ve İGDAŞ yetkili firma olarak deneyimli ekipleriyle Kombi satışı ve montajı konusunda Siz değerli Müşterilerimize hizmet etmektedir.

Eski kombinizi yenilerken, öncelikle bu işlem için doğalgaz şirketine bildirimde bulunulması gerekir tabi İstanbul için bu İGDAŞ. Bu bildirim ancak firmamız gibi “İGDAŞ Yetki Belgesine haiz firmalar” tarafından yapılabilir. Montaj işlemi de ancak ve ancak yetkili firmaların yetkili teknisyenleri tarafından yapılmalıdır. Doğalgaz şartnamesindeki güncel değişiklikleri takip eden sertifikalı firmaların yaptığı montajlarda, sonradan hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. Kombi gibi doğalgazla çalışan cihazlar, sıradan birer beyaz eşya değildir. Bu yüzden marketlerden veya beyaz eşya mağazalarından alınmamalı ve montajı da İGDAŞ’dan yetki belgesi olmayan firma veya elemanlara yaptırılmamalıdır.

Kombi yenilemede yapılacak işlemler 8 basamakta şu şekildedir:

1- Doğalgaz uygunluk belgesinin alınması: Bu belgenin alınması şarttır. Bu belge olmazsa cihazınız garanti kapsamı dışında kalır.

2- Eski kombinin sökülmesi: Eski kombinizin, mevcut tesisata ve duvarlara zarar verilmeden itinalı bir şekilde sökülmesidir.

3- Yeni kombinin duvara asılması ve baca bağlantısının yapılması: Yeni cihazın montaj şartnamesine uygun olarak duvara asılması, hermetik baca bağlantısının konvansiyonel kombilerde %2 eğimle aşağı doğru, yoğuşmalı kombilerde ise %2 eğimle yukarı doğru olacak şekilde yapılmasıdır.

4- Kombinin alt bağlantı parçalarının yenilenmesi: Eski kombi bağlantısında yer alan 1/2″ soğuk su giriş vanası ve filtresi ile kalorifer tesisatına bağlanacak 3/4″ kelebek vana ve filtresi yenileri ile değiştirilmelidir. Ayrıca gaz bağlantısında da 3/4″ sarı renkli makaronlu gaz fleksi takılmalıdır. Yoğuşmalı kombilerde” drenajın pis su tesisatına bağlanması” şarttır. Yoğuşmasız eski kombinizi yoğuşmalı bir cihazla değiştirebilirsiniz, bunun için yerinin uygun olması yeterlidir.

5- Tesisatın kontrol edilmesi: Montajın son aşamasında kombiye ve tesisata su verilerek kombi altında ve diğer odalarda kaçak olup olmadığının kontrol edilmesidir.

6- Elektrik bağlantısının yapılması: Yetkili servis tarafından cihazın elektrik bağlantısının yapılmasıdır.

7- Cihazın devreye alınması: Cihazın gaz ayarı yapılarak yetkili servis tarafından devreye alınması ve çalıştırılmasıdır. Bu aşamada muhakkak “doğalgaz uygunluk belgesinin” servise ibraz edilmesi gerekmektedir.

8- Cihazın kullanımı hakkında bilgi verilmesi: Yetkili servisin, kullanıcıya cihazı nasıl kullanacağını tarif etmesidir. Bu anlatımlarda; cihazın açılışı, kapanışı, suyu eksildiğinde su takviyesinin nereden yapılacağı, cihazın yaz ve kış devresi, sıcaklığın artırılması ve azaltılması, arıza kodlarının anlamları gibi konularda bilgiler verilmektedir

KOMBİLER

KLASİK KOMBİLER

Bacalıları bütün şirketlerce kabul görmediği için hermetik yani dışardan hava alıp, aynı borunun iç kısmından alan, eski tabirle balkon veya dış duvara konan kombilerdir. Mantıksal anlamda hiç bir kombi %60-80 den fazla verim veremez ama katologlarda alt ısıl değere göre ideal şartta %93 verdiği yazılmaktadır. Çevreye salınan CO emisyonları nedeniyle Kyoto protokülü gereği yerlerini Yoğuşmalı kombilere bırakacaklardır. İngiltere, Almanya, Fransa da 2012 başında artık kullanılmayacaktır, ülkemizde ise halen %90 oranında takılmakla birlikte 3-4 sene sonra yerlerini yoğuşmalı makinalar alacaktır. Tek eşanjörlü (her markada var) modeller yanında %90 ı çift eşanjörlüdür. Baca motoru devir ayarlı olan, 3 yollu vanası motorlu olan modeller gazı daha verimli ve sessiz yakmaktadır.

YOĞUŞMALI KOMBİLER

2004 yılında, bacadan çıkan yüksek sıcaklıkta ve su buharı ağırlıklı atık duman gazının ısısından yararlanma fikriyle icat edilmişlerdir, ilk icat edilen kombilere 3 eşanjörlü veya yarı-yoğuşmalı kombiler denmektedir. Demirdöküm Sargon, Baymak Lambert, Bosch Condens 2000 serileri bu çeşittendir ve temel mantığı eski kombinin çevrilmesi ilkesidir. Baca çıkışını zorlaştırarak eşanjör üzerinde dumanı yoğuşturur, verim %8-10 artar. (%92 lik bir kombiye %102 denmesinin sebebi)

2010 başında Premix kombiler ile yeni nesil kombiler çıkmıştır, bunlar dairesel bir eşanjör içinde 360 derece brülöre dışarda karbüratör mantıyla gaz ile havayı en idealde karıştırıp, pompa ile yanma hücresine verir, %107-109 ile verim verir yani %18 civarında ucuza ısınma sağlar,%110 max verim olup sıfır duman çıkışı demektir, bu mantıkla TAM yoğuşmalı bir kombiden duman çıkışı olmaz denebilir, ısı olduğu gibi suya geçmektedir.Hava kirliliği olmaz.

Yoğuşma ne demek?

Bilimsel olarak gizli ısıda denilen, su buharının tekrar soğuması ile açığa çıkan enerjiden yaralanmaktır. Yoğuşma ise buharın sıvıya dönmesine verilen isimdir. Klima ve buzdolabında gördüğümüz gibi ısı bir yeri soğuturken diğer tarafı (dış ünite)ısıtmak şeklinde yer değiştirmektir. O halde buharın soğuması başka bir şeyin ısınma ile olmaktadır ki bu da sudur.

TASARRUF SİSTEMLERİ

TERMOSTATİK VANALAR

En ideal tasarruf şeklidir, dikey konmaz, civalı olabnlar daha uzun ömürlüdür, %5 tasarruf sağlar, oda sıcaklığına bağlı olarak ısınmış odanın peteğini kapatır, bu haliyle ısınmamış oda devam edecektir. 10-30 derece arası ayar imkanı verir.

ODA TERMOSTATLARI

Pratik çözümlüdür, oda ısınınca kombiyi durdurur, ancak yanlış hesap edilen diğer odalarda kötü sonuçlar verir, yani salon ısındı, kombi kapandı. Ancak çocuk odası daha ısınmamıştı ise durum kötü olmaktadır, tersine kolay ısınan bir oda da ise oda hamam haline gelmesine rahmen hala kombi çalışmakta olacaktır. Hiç bir tasarruf düşünülmeyen sistem için iyi, termostatlı vanaya göre kötüdür.

ayrıca kombini yeri %20-50 yakıt ısrafı yaptırabilir.balkonda altı üstü açık küçük bir dolaba yerleşmiş, boruları sokakta bir kombi %40 fazla yakabilmektedir. Borular gömülü ve izoleli ayrıca kabin en az 40x130x60 olmalıdır. Mümkünse kombi ev içinde ve merkeze yakın yerde olmalıdır. Sokağa bakan banyo ideal kombi yeridir. Ancak gaz dağılımı için yer varsa en iyisi mutfaktır.

Tecrübeli ekibi olan bir firma ise en iyi seçimdir.

Her türlü sorularınız için ‘Göç Yapı Market, Mühendislik ve Tesisat‘ı arayabilirsiniz ya da aşağıdaki iletişim formunu eksiksiz bir şekilde doldurduğunuz takdirde uzman ekiplerimizin sizinle iletişime geçecektir.

Kusursuz hizmet anlayışı

Göç Yapı Market, Mühendislik ve Tesisat tarafından yaptıracağınız hizmetlerde kusursuz bir hizmet sunmak genel prensibimiz, çalışma anlayışımızdır.

Verdiğimiz hizmet sonrası herhangi bir sorun çıkması halinde en hızlı şekilde müdahalede bulunuyor, her gün ve her saat bizlerle iletişimde olmanız için tüm iletişim kanallarımızı açık tutuyoruz. İşimiz de gücümüz kalite. Bizim için kalite ve kusursuzluk her şeyden önce gelir. Dediğimiz gibi;

Evinize hayat getirmeye geldik!”