Kat Kalorifer

Müstakil evler, villalar ve apartman dairelerinin bireysel olarak ısıtılmasını sağlayan cihazlara kat kaloriferi denir. Lokal bir ısıtma sistemi olan kat kaloriferi sistemleri genel olarak merkezi ısıtma sistemleri ile aynı prensipleri taşır. Fakat bura da kullanıcılar binalarını ortak bir sistemden değil bireysel olarak ısıtırlar.

Diğer bir ifadeyle Kat kaloriferi, merkezi sistemli binalarda genellikle bodrumda bulunan büyük kalorifer kazanının, tek bir daireye/konuta uyarlanmış hali gibi düşünülebilir. Merkezi sistemlerde bulunan kazan ile tüm binanın ısınma ihtiyacı karşılanırken, kat kaloriferi ile tek bir dairenin ya da konutun ısınma ihtiyacı karşılanır.

Kat kaloriferi ile ısınmayı tercih eden tüketiciler günümüzde en ekonomik yakıt olarak kömür veya odunu tercih etmektedirler. Isınmanın yanında, sıcak kullanım suyu ihtiyacını da aynı sistemden karşılamak mümkündür.

Kat kaloriferlerinin günümüzde hala yeni modelleri satılıyor olsa da pek popüler olamamıştır. Bunun başlıca nedenlerinden birisi, yaygın olarak kullanılmadığı için insanların kat kaloriferi hakkında fazla bilgi sahibi olamaması ve bu nedenle de güvenememesi. Diğer bir nedeni ise, özellikle kombilere kıyasla daha büyük olması ve dolayısıyla daha çok yer kaplamasıdır.

Bu durum da kullanıcılar kendi dairelerinde ki radyatörleri ısıtmak için kat kaloriferi adı verilen ısıtma cihazlarını kullanırlar. Bu cihazlar kazanlardan daha küçük kapasiteli ve kompakt cihazlardır. Genellikle sirkülasyon pompaları cihazın üzerinde olur.

Türkiye piyasasın da tek daireden 5 daireye kadar ısı üretimi ihtiyacını karşılayan kazanlar genel olarak kat kaloriferi olarak adlandırılmaktadır. Kat kaloriferlerinin günümüzde hala yeni modelleri satılıyor olsa da pek popüler olamamıştır.

Çalışma prensibi temel olarak merkezi sistem ve kombiyle aynıdır. Yakıt ile ısıtılan suyun, borular vasıtasıyla radyatörlere aktarılmasıyla ortam ısıtılır. Kat kaloriferini diğer kalorifer sistemlerinden ayıran en büyük fark; kat kaloriferlerinde doğalgaz haricinde farklı yakıtların da kullanılabilmesidir. Kat kaloriferinde kullanılabilecek başlıca yakıtlar; odun, kömür gibi katı yakıtlar, mazot gibi sıvı yakıtlar ve doğalgaz kullanılabilmektedir. Yaygın kullanımsa katı yakıt ve mazottur. Doğalgaz ve LPG pek kullanılmaz.

Kat Kaloriferi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Kalorifer kazanı kesinlikle susuz çalıştırılmamalı
  • Kazanın suyu sık sık kontrol edilmeli ve minumuma düştüğünde su ilavesi yapılmalı
  • Kazana su ilavesi kazan soğukken yapılmalı
  • Kazan çalışır durumda iken kapakları açılmamalı
  • Radyatörlerin verimli şekilde ısınabilmesi için, radyatörde hava boşluğu var ise giderilmeli
  • Kalorifer kazanının yıllık bakımı ihmal edilmemelidir.

Her türlü sorularınız için ‘Göç Yapı Market, Mühendislik ve Tesisat‘ı arayabilirsiniz ya da aşağıdaki iletişim formunu eksiksiz bir şekilde doldurduğunuz takdirde uzman ekiplerimizin sizinle iletişime geçecektir.

Kusursuz hizmet anlayışı

Göç Yapı Market, Mühendislik ve Tesisat tarafından yaptıracağınız hizmetlerde kusursuz bir hizmet sunmak genel prensibimiz, çalışma anlayışımızdır.

Verdiğimiz hizmet sonrası herhangi bir sorun çıkması halinde en hızlı şekilde müdahalede bulunuyor, her gün ve her saat bizlerle iletişimde olmanız için tüm iletişim kanallarımızı açık tutuyoruz. İşimiz de gücümüz kalite. Bizim için kalite ve kusursuzluk her şeyden önce gelir. Dediğimiz gibi;

Evinize hayat getirmeye geldik!”